+421 915 420 295 +421 915 420 295 | H - P 9:00 - 16:00
Facebook Twitter Youtube Instagram
Olcsó spray-k - webáruház
0
Kosár
Košík
0 Ft

Menu

Mákos tetű

Mákos tetűMákos tetű
Mákos tetű

A kártevő jellemzői

A mákos tetű (szerbül: crna repina vaš) - Aphis fabae (Aphididae, Sternorrhyncha) kis rovar, a szárnyatlan nőstény 2-2,5 mm-es. A test színe a feketeszöldtől a kékesfeketéig terjed. A szárnyas nőstény teste karcsúbb, mint a szárnyatlan nőstényé. A fej, az antennák és a mellkas fekete, a has sötétzöld.

A mákos levéltetű kétlaki, fakultatívan vándorló levéltetű. Teljes fejlődési ciklusa van, és e ciklus során kétféle gazdanövényt cserél. Az elsődleges gazdanövényen, azaz az eurázsiai vízililiomon és a közönséges rezgőnyáron telel át a tojásstádiumban. Tavasszal, március végén-április elején kelnek ki a nimfák, amelyekből nőstény ivadékok kelnek ki. Ezekből két generációnyi szárnyas nőstény fejlődik ki az elsődleges gazdán. Április közepén kezdenek átvándorolni a másodlagos gazdaszervezetre, elsősorban a cukorrépára, de a babra, a mákra és egyes gyomnövényekre is. A tömeges repülésre május közepén kerül sor.
A repülő nőstények a növények szélén, a levelek alján gyülekeznek. A nőstények élő lárvákat hoznak világra, és így telepeket hoznak létre, amelyek a járványt képviselik. Ezekből a levéltetvek tovább terjednek az állományban.

A mákos levéltetű májusban és júniusban szaporodik a legintenzívebben. A kultúrnövényeken hat-hét nemzedéket hoz létre, a gyomnövényeken pedig további négy-öt nemzedéket. Ősszel a szárnyas nőstények az elsődleges (téli) gazdanövényre repülnek. Itt szülnek nimfákat, amelyek szárnyatlan tojó nőstényekké érnek. A párosodás után a nőstények tojásokat raknak, amelyek telelnek át. Fotó: (S. Rae, www.flickr.com)

Megőrzési lehetőségek

Fontos agronómiai intézkedések közé tartozik a mák és a cukorrépa térbeli elkülönítése, a korai vetés, a teljes állomány fenntartása és az állomány gyommentesen tartása. A szárnyas levéltetvek a fiatal állományokat részesítik előnyben, ezért a késői vetésű állományokat nagyobb valószínűséggel támadja meg.

Vegyszeres védekezésre akkor kerül sor, ha az állomány növényeinek több mint 5 %-a levéltetvekkel fertőzött. Az állomány különböző részein öt helyen húsz növényt vizsgálnak. Egyetlen élő levéltetűt is tartalmazó növényt fertőzöttnek kell tekinteni. A kezelést néha meg kell ismételni.

Ajánlott készítmények