+421 915 420 295 +421 915 420 295 | H - P 9:00 - 16:00
Facebook Twitter Youtube Instagram
Olcsó spray-k - webáruház
0
Kosár
Košík
0 Ft

Menu

Díszfák

Barázdált orrpánt
A bogarak a bogaraknak az ún. gyékénybogarak csoportjába tartoznak. Felismerhetők hosszú "orrukról", amelyen antennák vannak. Az orrszarvúbogarak mérete millimétertől centiméterig terjed. A rinocéroszbogár a nagyobb bogarak közé tartozik, mérete körülbelül 0,8-1 cm. Szinte minden kertész vagy kertészkedő találkozik vele, mivel igen félelmetes kártevő. Azonban kevesen tudják, hogy hogyan néz ki, mivel a lárvák napközben gyakorlatilag láthatatlanok, és nagyon jól el tudnak rejtőzni. Ha véletlenül találkozunk a bogárral, a földre esik, és holttestet képez. Egy cseppet se bízz benne, nem halott, és csak nem is lesz az. Támadják a rododendronokat, ciklámeneket, kaméliákat, begóniákat, fuksziákat, de például az epret és más növényeket is.
Gyümölcs- és díszfák pikkelyei
A pikkelyes bogarak a lárvák családjába tartozó bogarak. A bogaraknak orrszerűen megnyúlt elülső fejrészük van, testük felületét pedig pikkelyek borítják, amelyek minden fajnak jellegzetes színezetet adnak. A kifejlett állapotban a talajban telelnek át. Tavasszal a gyümölcs- vagy díszfákra repülnek, és először a rügyeket fogyasztják el, majd később a levél szélén apró kitüremkedéseket hoznak létre. E táplálkozási mámor után párosodnak, és a nőstények a talajba rakják tojásaikat. A kikelt lárvák a különböző növények gyökereivel táplálkoznak. Mivel a pikkelyes rovaroknak évente csak egy nemzedéke van, csak a tavaszi hónapokban károsítják a gyümölcs- és díszfákat. A barna színű közönséges skalpoló (Phyllobius oblongus) a gyümölcsfák leggyakoribb kártevője, a fémzöld selyemhernyó (Polydrosus sericeus) a rózsáké.
Spinner amerikai
Az amerikai papagáj (Hyphantria cunea) csak Szlovákia legmelegebb területein fordul elő, és évente két nemzedéke van. Bábállapotban telel át különböző búvóhelyeken. Az első generációs lepkék májusban rajzik, és a nőstények nagy csoportokban rakják le tojásaikat a levelek aljára. A kikelt hernyók kezdetben együtt maradnak, és sűrű szövedékük védelmében vázasítják a leveleket. Később szétszóródnak, és gyakran holokausztot okoznak a fertőzött fákon. A lepkék második nemzedéke július végén és augusztusban rajzik. Ez a nemzedék nagyobb számban jelenik meg, és ezért nagyobb kárt okozhat. A gyümölcsfák közül leggyakrabban a dió-, az alma-, a cseresznye-, a szilva- és az eperfát károsítja, a többi lombos fa közül pedig a kőrislevelű juhart és a bodzát.