+421 915 420 295 +421 915 420 295 | H - P 9:00 - 16:00
Facebook Twitter Youtube Instagram
Olcsó spray-k - webáruház
0
Kosár
Košík
0 Ft

Menu
Hírek » Hogyan készítsünk saját komposztot a kertben?

02.04.2020

Hogyan készítsünk saját komposztot a kertben?

Kompost

A bőséges termés a kertben nem egyik napról a másikra vagy a kerti szerszámok"ostorozásával" történik . Számos fontos alapelv előzi meg, amelyek közül az egyik a kiegyensúlyozott komposzt létrehozása. Ideális esetben saját magad készíted el a kerti hulladékból, valamint a konyhai hulladékból. Ezáltal a komposztból eltávolítod a többi szerves anyagot, amelyek fokozatosan humuszanyaggá alakulnak át. Ahhoz, hogy a fekete arany néhány hét alatt "kicsírázzon" a kertben, tudnod kell, hogyan kell a komposztban a tápanyagok megfelelő arányát és a jó startot elérni.

az indítóhalom

A komposzthalmot egy nyitott és tágas területen, ideális esetben a kertje peremén, ahol nincsenek a közelben lakások vagy házikók. Ez elsősorban azért fontos, mert a komposzt kellemetlen szagot áraszt, és tartalmával vonzza a rovarokat, rágcsálókat és más állatokat.

hnojiště

Arétegezés alapfeltétele anitrogéntartalmú és a széntartalmú anyagok kiegyensúlyozott arányánakfenntartása . A szabály az, hogy egy rész nitrogéntartalmú keverékre (kupacra) 20-30 rész széntartalmú keveréket kell elhelyezni, legalább 1 m3 térfogat mellett.

A halmot olyan széntartalmú anyagokkal kezdje, mint azágak, szalma, levelek, papír, kéreg vagy faforgács. Minél nagyobb gondot fordít az első réteg tartalmára, annál hatékonyabban segíti elő az előkészített massza levegőztető és vízelvezető funkcióját.

Az egyes összetevők rétegezése és funkcionális különbségei

Folytassa úgy, hogy minden egyes egymást követő szénalapú réteg tetejére egy kisebb halom nitrogénkomponens kerüljön. A nitrogénkomponensek közé tartoznak a különböző zöld anyagok, például frissen vágott fű, gyomok, gyümölcsök stb.

Větev stromu

A komposztált anyagok pontos arányát be kell tartani az optimális hatás érdekében - például a nitrogéntartalmú anyagok növelése felgyorsítja az általános folyamatot, míg a szénalapú anyagok gyengébb tápanyagtartalmuk miatt lassabban komposztálódnak.

Ha például gyomnövényeket adunk a komposzthoz, akkor a leveleket szórjuk a komposztba. A diófélék lassabban bomlanak le, viszont tanninokban és a juglon nevű gombaölő anyagban gazdagok. A tűleveleknek is van egy speciális funkciójuk. Csökkentik a komposzt pH-értékét, savasítják azt, így alkalmasak a savakat kedvelő növények számára.

Fontos kiegészítő keverékek

Miután a szükséges alapanyagokból elkészült a komposzt, nem annyira a folyamat felgyorsítása, mint inkább a hatóanyagok hatékonyabbá tétele a fontos. Azúgynevezett beoltószerek, amelyek később, a tél után feltöltik a megfogyatkozott talajt, közé tartozik a karbamid, a fűnyesedék, az elhullott állat tetemének, valamint a komló vagy a cickafark antioxidáns hatása.

Ořech

Tippünk - A hozzáadott anyag hatása hatékonyabb lesz, ha a lehető legkisebb darabokra vágjuk, ideális esetben a kezünk kisujjnyi nagyságúra. Ez biztosítja az oxigén jobb hozzáférését és az anyag kevésbé nehézkes kidobását.

Akomposzt csíraképesebbé tételéhez más mikroorganizmus-kolóniákat is használhatunk. Abaktérium-enzimatikus készítményekkiváló választásnak bizony ulnak a komposztálás hatékonyabbá tételére. Ahhoz, hogy egy ilyen készítmény valóban működőképes legyen, legalább 3-4 különböző baktériumtípust kell tartalmaznia. Az egyéb hasznos anyagok hatékonysága az első 4 nap után is megfigyelhető. A komposztnak fokozatosan sötétednie kell, a hőmérsékletének növekednie kell (az első hét után akár 65 °C-ig) és nedvesebbé kell válnia.

Kihelyezés

Azanyag dobálása elengedhetetlen a megfelelő légáramlásbiztosításához . Ellenkező esetben ez végzetes a komposztban lévő hasznos mikroorganizmusok számára. Ezt a halom elindítása után 3-4 nappal javasoljuk. Különösen akkor, ha komposztgyorsítót használ, amely annyira felmelegítheti a komposztot, hogy az füstös és büdös lesz. Ezt követően 2 naponta kell dobálnia. Ha minden javasolt lépést betart, mindössze 8 dobálásra lesz szüksége a humusz létrehozásához.

Trávnik

Tippünk - a dobálás során védje keze érzékeny bőrét minőségi, fésült pamutbélésű kerti kesztyűvel. Ez megakadályozza a felületi sérüléseket és a bomló mikroorganizmusok okozta bőrreakciókat. Becslések szerint egy dobálás legfeljebb 30 percet vehet igénybe. Ez a könnyű, ergonomikusan formázott nyéllel rendelkező fiskars szerszámnak is köszönhető.

Adobálás nehézséget okozhat azoknak, akik speciális komposztálótkészítenek vagy vásárolnak a kertjükhöz . Ügyeljen arra, hogy a komposztáló alja fából készült raklapokból készüljön, és töltse ki 1 cm-es hálóval. Ez megnehezíti a rágcsálók bejutását. Ha aggódik amiatt, hogy a tavaszi eső kimossa a komposztból a hatóanyagokat, használjon univerzális használatra alkalmas fedelet.

Nedvesség- és csírázási teszt

Materiál na krájení

Akomposzt nedvességtartalmát úgylehet meghatározni , hogy egyszerűenösszenyomjuk a keveréket a tenyerünkben. Csöpögnie kell a víznek, ami a sikeres rothadási folyamatok mellékterméke. Ha túl száraz, akkor kevés nitrogén és oltóanyag van a kialakított halomban. Ebben az esetben használjunk nitrogénmeszet, legalább 14 nappal az utolsó feldobás előtt.

Ahumusz kialakulásához nem szabad18 napnál több időnek eltelnie. Biztosan nem kell aggódnia a mélyfekete keverék miatt, amely nagyobb bomlatlan hulladékdarabokat tartalmaz. Csak szitálja át, és terítse szét az előkészített területen, amint lehet. Ez akár 2 évszakra is biztosíthatja a termékenységet!

Utolsó tanács

Ha bizonytalan a komposzt sikeres csírázását illetően, vegyen egy kisebb mintát, és ültessen bele néhányvízitorma magot.

Néhány nap múlva el kell kezdenie csírázni. Fontos a szilárd szár és a sötétzöld levelek. Ha a komposzt elősegítette a növény egészséges fejlődését, akkor valószínűleg sikeres szezonja lesz idén a kertjében. Készítsen tehát saját komposztot!

A cikk szerzője

Mgr. Lenka Krčmáriková

Mgr. Lenka Krčmáriková

Záhradkárstvo je mojím koníčkom už niekoľko rokov. Často mávam dilemu vo výbere vhodného postreku proti škodcom v našej záhrade. S eshopom lacnepostreky.sk som začala spolupracovať v septembri 2019 ako obsahový manager. S mojím tímom hľadáme komplexné odpovede na vaše otázky. Nenašli ste, čo ste hľadali? Ozvite sa mi na poradna@lacnepostreky.sk a možno práve váš problém bude témou ďalšieho blogu.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is  

Ajánlott készítmények